Kuş Gribi Türk Bilimadamlarına Yenildi

Kuş gribi virüsünün genleri Türk bilim adamları tarafından deşifre edilerek incelendi.
Türkiye'de insan ölümlerine yol açan kuş gribi virüsünün genleri Türk bilim adamları tarafından deşifre edilerek incelendi ve virüsün insana geçmesine neden olabileceği düşünülen gen değişiklikleri keşfedildi.
Acıbadem Genetik tanı Merkezi’nden yapılan açıklamada İstanbul Üniversitesi Klinik Viroloji Bölümü ve Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacıların birlikte çalışmaları sonucunda kuş gribinin insana geçmesine neden olabileceği düşünülen gen değişiklikleri bulunduğu belirtildi.
Açıklamada bu değişikliklerin hem virüsün insana geçişinde, hem de ağır hastalık yapıcı etkisinde rol oynayabileceğinin düşünüldüğü ifade edildi. Bulgulara göre ise virüsün insana uyum sağlayabilmek için evrim geçirdiği kaydedildi. Çalışma ile ayrıca virüsün daha önce dünyada ortaya çıkan diğer virüslerle akrabalık ilişkilerinin de aydınlatıldığı da bildirildi.
Bilimadamlarımız ellerinden gelenini yapmaya çalışıyor bunun sonucunda böyle buluşlar geliyor gurur duyuyorum. Ancak günümüzde bilim çok hızla gelişiyor ve biz bunun gerisinde kalıyoruz hergün yeni buluşlar olurken biz çok nadir buluşlar yapabiliyoruz. Bence bunun nedeni bilimadamlarına gereken maddi ve manevi desteğin yeterince verilmesinden kaynaklanıyor.
Dünya ülkelerinde bilime çok fazla para yatırılırken bizde ise çok az para harcanıyor. Tabi bunun için geç kalmış değiliz gereken destek verilirse onlar da ülkemize gerekli buluşları, icatları hediye etsinler değil mi?