Ey Gezegen Avcıları Haydi Gezegen Aramaya

TÜBİTAK'ın dergisi "Bilim ve Teknik", gökbilimcilere, adını Türkiye'nin koyacağı bir gezegeni bulmaya davet etti.

Bilim ve Teknik Dergisi'nin Nisan sayısında "Haydi Teleskop Başına" başlığıyla verilen haberde, TÜBİTAK'ın amatör gökbilimcileri iddialı bir sınava çağırdığı belirtilirken bu sınavın "Ülkemizin adını göklere yazdırmak" olduğu ifade edildi.

GEZEGENE İSİM DE KOYACAK

TÜBİTAK'ın gezegen keşfeden takıma 100 Bin YTL para ödülünü vereceğinin bildirildiği haberde, ileride miktarın yükseltilebileceği ya da süpernova, nova, küçük gezegen, kuyrukluyıldız keşiflerini de kapsayacak şekilde genişletilebileceği ifade edildi. Haberde şunlar kaydedildi:

“Asıl ödül, gökte bir gezegene ulusumuzun adını taşıyacak bir gezegen bulmanın, 70 milyonla eşit olarak paylaşacağımız onuru. Biliyoruz; bir gezegene ad koymak, uluslararası bazı kurallara, kayıtlara bağlı. Ama olsun, biz onu ulusça sahipleneceğiz."

Evet beklediğim atak geldi sonunda Türk halkı da artık gezegen peşinde koşacak. Özellikle benim gibi uzaya meraklı genç ve yaşlılar gezegen, kuyrukluyıldız, yıldız, galaksi, karadelik gibi uzay cisimlerini bulacağız inşallah.

Ne yazık ki önümüzde 2 büyük engel var. Birincisi uzayı gözetleyecek yeterli donanıma sahip olmamamız. Ancak bu sorun bazı bazı araştırma ve sanayi kuruluşlarınca halledilebilir. İkincisi ise benim gibi alt katlarda oturanların gökyüzünü göremiyor olmaları aslında en üst katta oturanlar olsa bile yıldızları yeterli bir biçimde göremez çünkü şehrin ışıkları buna engel oluyor. Bu sorunları aşabilirsek uzayda 1 numara olabiliriz. Haydi Türk avcılar işbaşına iyi şanslar.