10 Bin Kat Hızlı İnternet Geliyor

Avrupalı bilim adamları, günümüzde kullanılan bağlantıdan 10 bin kat daha hızlı yeni bir sistem geliştirdi. İsviçreli uzmanlar, film ve müzik dosyalarının saniyeler içerisinde indirilmesini sağlayacak olan yeni sistem bu yaz devreye sokulacak.

Projenin önde gelen isimlerinden Glasgow Üniversitesi Fizik Profesörü David Britton, sistemin bu yaz Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma merkezi olan Avrupa Nükleer Araştırma Organizasyonu'nun (CERN) Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) adlı parçacık hızlandırıcısını çalıştırmasıyla devreye gireceğini söyledi.

İlk başta LHC’de gerçekleştirilecek 'Big Bang' deneyinden elde edilecek verileri işlemesi amacıyla kurulan sistemin, yakın gelecekte internetin yerini alabileceği belirtiliyor.

Kilometrelerce uzunluğunda fiberoptik kablolar ve yeni şebeke merkezlerinden oluşan sistem için şu ana kadar 55 bin merkez kurulduğu, bu sayının da 2 yıla kadar 200 bine çıkarılmasının planlandığı kaydedildi.

Şimdiye kadar inşa edilen en büyük ve en yüksek enerjili parçacık hızlandırıcısı olan LHC’deki çarpışma sonucunda ortaya çıkacak parçacıkların evrenin işleyişindeki rolleri incelenecek.

Görüyoruz ki zamanla bilim ve teknoloji çok hızla gelişiyor. Bundan yaklaşık 20 yıl önce bugün bize internet ve cep telefonlarının verdiği kolaylıklara ulaşabileceğimizi düşünemezdik. Şimdi ise artık elimizde olan internet ve cep telefonları evrim geçiriyor ve kolaylıkları artıyor.

Yine konuya CERN'in girmesi beni hetecanlandırıyor. Bu ismi bu aralar çok okuyorum ve haziranı sabırsızlıkla bekliyorum.