Filler Suda Yaşıyormuş


Filin atası 37 milyon yıl önce suda yaşıyormuş.

Bilim adamları, modern filin atasının 37 milyon yıl önce suda yaşadığını ve hippopotama benzer bir yaşam şekli olduğunu tespit etti.

İngiltere’nin Oxford ve ABD’nin Brook üniversitelerinden araştırmacılar, filin 37 milyon yıl önceki atasının, bugün tapir adı verilen ve at ile gergedan arasında bir hayvana benzeyen toynaklı bir memeliye benzediğini belirtti.

Fosilin dişindeki kalıntı parçalarının kimyasal analizini yapan araştırmacılar, böylece hayvanın akarsu veya bataklıklardaki otlarla beslendiğini ortaya çıkardı. Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanan araştırmanın, modern fillerin yaşam tarzı ve hareketlerine ışık tutabileceği belirtiliyor.

Bilim adamları, fosil üzerindeki araştırmalarına göre, filin 37 milyon yıl önceki atasının Mısır’ın kuzeyinde ve Eosen döneminde yaşadığını kaydetti.

Günümüzde yaşayan hayvanların evrim geçirerek ve bazılarının tamamen ortadan kaybolarak oluştuğunu biliyoruz. Evrim geçiren hayvanlar şimdi ki göründüğünden biraz farklı olabilir. Örneğini bu filden verebiliriz.