Ölümsüzlük Hayal Değil Diyor Ama...

Ünlü İngiliz bilim adamı Desmond Morris, son makalesinde ölümsüzlüğün bir hayal olmadığını yazdı.

ÇIPLAK Maymun, İnsanat Bahçesi, Sevmek Dokunmaktır ve İnsan-Hayvan Sözleşmesi adlı kitapları dünyada milyonlarca satan ünlü bilim adamı Desmond Morris, İngiliz Daily Mail Gazetesi’nde yayınlanan son makalesinde, "ölümün kaçınılmaz son olmadığı günlerin yakında gelebileceğini" iddia etti. 80 yaşındaki Morris, "Eğer tıp, bağışıklık sistemini mükemmel hale getirebilir ve her türlü virüse karşı bizi koruyabilirse, ölümsüzlük neden gerçek olmasın" diye yazdı. Morris, savını güçlendirmek için 121. yaşgünü partisine katıldığı dünyanın en uzun yaşayan kadınlarından biri olan Fransız Jeanne Calment ile tanışmasından söz etti. "Calment’in sıktığım eli, Vincent van Gogh’a boya verip parasını almıştı" diyen Morris, şunları yazdı:

"Ne diyet yaptı, ne de fitnes meraklısıydı. Tam tersi, alkol düşkünü, sigara tiryakisi, çikolata ve tatlı tutkunu bir insandı. Doktoru 117 yaşındayken içkiyi ve sigarayı bırakmasını salık vermiş. Calment, uzun yaşamını sakin doğasına borçlu olduğunu düşünüyordu. Doktoru, Calment’in yaşamı boyunca hiç hastalanmadığını söyledi. Demek ki Calment’in harika bir bağışıklık sistemi var. İşte uzun yaşamın sırrı."

Morris, "Her birimiz, ölümsüz genlerimizin deposu durumundayız. Genlerimiz çocuklarımıza geçer ve biz ölürüz. Ama eğer bağışıklık sistemimiz mükemmel hale getirilebilirse, uzun yaşamak ve hatta ölümsüzlük hayal olmaktan çıkar. Belki şimdi değil ama yakın gelecekte bu gerçekleşebilir" diye yazdı.

Böyle ölümsüzlüğü hedefleyen ancak boş şeylere inanan adamlar bize birşeyi anlatmamıza neden oluyor. Allah insana ömür biçmiştir. O ne zaman isterse o zaman insan ölür. Bu adam ölümsüzlük veya uzun ömürden bahsediyor. Uzun ömürden bahsettikleri doğrudur. Çünkü bilimadamları insanların yaşam kalitesini yükseltmek için elinden geleni yapıyor. Şuan da bir insan bedeninin ortalama olarak en uzun süre var olma süresi 120 yıldır. İstisnalar vardır tabi ki de örmeğin; 120-130-140 yaşalarına kadar yaşayanlar vardır. İnsanoğlu kendisinin ömrünü uzatabilir. Mesela 120 yıl olan kapasiteyi 300-500-1000 bile yapabilir. Tabi büyük buluşlar yapmaları gerekiyor.

Ne yazık ki bir insan çok uzun yıllar yaşasa bile ölümsüz olamaz. Çünkü bir gün Allah'ta onun canını alacaktır. İnsanın, hayvanların, yıldızların doğası şudur; doğar, büyür, ölür. Yani yıldızlar bile ölür. Bir de kim cenneti reddedip ölümsüz olmayı ister ki? Zaten bunlar ne Allah'a ne de cennet ve cehenneme inanıyor. Ancak yine bunlara yanıtları yine bilim veriyor. Günümüzde birçok bilim adamı daha önceden reddettiği Allah'ın varlığını kanıtlıyor.